Speciální strava před i po operaci kolene – jak by měla vypadat?

Speciální stravou nemáme na mysli jen specializované doplňky stravy, ale také složení vašeho jídelníčku. Ovlivní totiž nejen váš životní styl, ale i návrat do běžného života. Na jaké potraviny se zaměřit v souvislosti s operací kolene? Některé vás možná překvapí!

Bílkoviny

Velkou část jídelníčku člověka chystajícího se na operaci a po operačním zákroku jsou bílkoviny. Jsou to nejen základní stavební kameny těla, ale i látky, jejichž úbytek je po operaci značný. Pro hojení rány a znovuuvedení operované části těla do provozu jsou bílkoviny nezbytné.  Potřebovat budete i silný imunitní systém, který se bez bílkovin ovšem posílit nedokáže.

Proto se zaměřte na libové maso, vejce, ryby, mořské plody, ale také na luštěniny, oříšky, sýry, tvaroh a ostatní mléčné výrobky. Přednost však dejte spíše mléku kozímu. Vejce volte z chovů na slámě, maso by mělo být pokud možno české. Upravujte ho co nejjednodušeji, aby neztratilo hlavní esenciální látky. U drůbeže pozor na dostatečné propečení (produšení).

V otázce kvality a původu masa se můžete spolehnout na nabídku Penny marketu, kdy v letácích Penny pravidelně najdete nabídku masa a masných výrobků pod značkou Dobré maso, což je certifikované maso od českých chovatelů. Díky online letákům Penny je pravidelně můžete nakupovat mnohem levněji.

Vegetariánské nebo veganské bílkoviny

Ne všichni jedí maso a vejce nebo sýry. Čím bílkoviny živočišného původu nahradit? Alternativou je například tempeh, tofu a další sojové produkty, dále samozřejmě oříšky, ostatní luštěniny. Bílkovinné extrakty z rostlin lze pořídit i ve formě proteinových nápojů, zde však pozor na kvalitu a původ.

V případě rostlinných bílkovin musíme mít vždy na paměti, že nejsou tak účinné a komplexní jako bílkoviny živočišné.

Pokud však nemáte příliš mnoho chuti k jídlu a dost bílkovin byste nedokázali pravidelně pozřít, je vhodné zauvažovat nad zpřístupněním mléčné stravy nebo vajec (alespoň bílků), a to do doby, než budete po rekonvalescenci. Operace a těhotenství jsou události v životě, kdy je nutné zodpovědně posoudit, zda vyhraje potřeba těla (plodu) nebo etika.

Ovoce a zelenina

V jídelníčku nesmí chybět zelenina a také ovoce, především v období spojeném s operací. Jsou zdrojem vitamínů, vlákniny a důležitých rostlinných enzymů i hormonů. Syrová zelenina je zdrojem jiných látek, než zelenina tepelně upravená, a tak její formu střídejte.

Tesco letácích často najdete akční slevy na zeleninu syrovou, avšak zpracovanou do hotových salátů, i na tepelně opracovanou (konzervovanou) zeleninu, případně mraženou. Díky tomu ušetříte nejen hodně výdajů na zeleninu, ale také spoustu času a práce, které byste jinak potřebovali pro její přípravu. Pokud čekáte na operaci kolene, je postávání v kuchyni a loupání zeleniny asi to poslední, po čem právě prahnete.

Syrová zelenina nabídne spíše vitamín C a kyselinu listovou, kdežto zelenina tepelně upravená je zdrojem většího množství minerálů a vitamínů rozpustných v tucích, které se varem lépe uvolní ze struktury zeleninové hmoty. Naopak vlákninu tělo využije z obou úprav zeleniny. Vláknina je pak důležitá zejména pro prevenci zácpy, která se vlivem minimalizace pohybu po operaci může bohužel snadno dostavit.

Ovoce není nezbytnou složkou lidského jídelníčku, ale pokud jej zařadíte, jen si prospějete (jestliže netrpíte cukrovkou). A také si jídelníček obohatíte o sladkou a svěží ovocnou chuť, která mnohým druhům zeleniny prostě chybí.

Sacharidy

Tělo potřebuje energii ze sacharidů, přestože nemusíte jíst zrovna kila cukru, abyste mu ji dodali. Sacharidy jsou v potravě obsaženy v mnoha podobách, a to jako cukry jednoduché v ovoci a zelenině, cukry složitější v podobě glukózy (například řepný cukr) a nakonec jako cukry složité v podobě škrobu.

Škrob najdeme ve všem, co má moučnou podobu. To jsou obilniny, brambory, kukuřice. Také ovoce a některé druhy zeleniny (zejména kořenové), dále oříšky. Pokud se spolehnete na celozrnnou variantu obilnin, dodáte si i mnoho vitamínů a esenciálních tuků ze slupky a klíčku. Ale jestliže máte trávicí problémy, které vláknina zhorší, musíte si vystačit s moukou bílou, mouku však dostanete i bezlepkovou.

Velké pozor na celozrnné produkty, které nejsou bio. Proč? Protože rezidua postřiků z průmyslového zemědělství zůstávají právě ve slupce zrna. Z tohoto úhlu pohledu je bílé pečivo zdravější než to celozrnné. Pokud ovšem zvolíte bio variantu, není nutné se obávat chemických následků.

Esenciální tuky

Bez tuků by naše tělo vůbec nefungovalo. A i když vás lékař dlouhodobě před operací vyzve ke snížení hmotnosti (jestliže trpíte výraznější nadváhou), tuků se zcela vzdát nemůžete. Nepřežili byste. Bez tuků to prostě nejde.

I když potřebujete před operací zhubnout, soustřeďte se na dostatečný příjem tuků. Ale vždy nad nimi přemýšlejte. Potřebujete tuky zejména nenasycené. Měly by pocházet z oříšků a dalších semínek (rostlinné oleje), mořských ryb, celozrnných cereálií, kávy nebo například kakaa.

Výrazně tělu při rekonvalescenci pomáhá i vepřové sádlo, máslo nebo tuk obsaženy ve vaječném žloutku. Jen se jimi nesmíte přejídat, pouze s nimi doplňte pestrost vaší předoperační a pooperační stravy. Některé esenciální tuky totiž jinde než v sádle nebo vaječném žloutku nejsou.

Kouzelné klíčky

Naklíčená semínka a mladé výhonky můžeme opravdu nazvat kouzelnými. Jsou totiž natolik nabité důležitými nutričními látkami, že nám až kouzelně pomohou s přípravou na zákrok, imunitou i s návratem zpět do kondice. U klíčků získáváme živé enzymy, rostlinné hormony, koncentrované vitamíny a minerální látky. Navíc si je doma můžete vypěstovat sami a zcela bez fyzické námahy.

You can leave a response, or trackback from your own site.

Leave a Reply