Artróza

Artróza

Artróza kĺbov je ochorenie, ktoré sa pomaly vyvíja pričom sa opotrebováva najmä kĺbová chrupavka. Kolenný kĺb je najčastejšie zasiahnutý, lebo sa aj najviac namáha. Začína zanikaním chrupavka, ďalej sa začnú meniť aj susedné kosti. Potom nehybnosť a bolesť v kĺbe a rastúca deformácia. Začne sa vyskytovať medzi 20.-30. vekom a postupne sa stupňuje.

Vznik artrózy

Príčiny sú rôzne, ale najčastejšie vzniká preťažením kĺbov.
Artrózou často trpia ľudia s nadváhou alebo Ťažko pracujúci ľudia či bývalí športovci. A práve úrazy a zranenia bývajú počiatkom vzniku tohto ochorenia.

Primárna artróza jej pôvod je neznámy, vzniká pôsobením série faktorov.

Sekundárna artróza  Zlomeniny a úrazy, ktoré vznikli dávno pred vypuknutím ochorenia. Kostné choroby ako zlé prekrvenie kostí, infekčné ochorenia. Vrodené ochorenia, ako luxácia, rôzna veľkosť končatín či choroby súvisiace s látkovou premenou.

Symptómy artrózy

Najčastejšími symptómami sú bolesti a nehybnosť, ale tieto sú aj pri poraneniach meniska. Ale citlivosť na zmenu počasia, po namáhavej činnosti, chodenia po schodoch a chodenie do kopca alebo z kopca môžu byť symptómami, ktoré sú výrazné pri artróze.

Vo väčšej miere postihuje artróza ženy. Súčastnosti je artróza stále častejším ochorením. Nezvykne sa operovať, ale lieči sa liekmi, ktoré sú výživou pre kĺbovú chrupavku. Skoré liečenie atrózy ju môže spomaliť a dokonca aj zastaviť.

You can leave a response, or trackback from your own site.

Leave a Reply