Chrupavka

Chrupavka

 

Chrupavky sú najsilnejšie v detstve s pribúdajúcim sa vekom sa stenšujú. Nadmernou záťažou ,nadváhou, úrazom, opakovanými úrazmi alebo chrupavka postupne vysychá, odlupuje sa a tak vzniká drsný povrch na kontaktných plochách v kĺbe.. Pre normálnu funkciu je vyžadovaná jemná, klzká plocha na chrupavke, ktorou sú kosti zakonečené.  Je zložená z pevnej klzkej vrstvy takzvanej “sklovitej chrupavky”.

Poranenie chrupavky

Akékoľvek poranenie chrupavky môže zásadne zmeniť aktívny životný štýl. Príznaky ako zablokovanie, bolesti, pichanie, opuchy často ovplyvňujú možnosť pracovať. Poškodenie vyzerá ako diera alebo odštep na povrchu chrupavky. Má malú schopnosť samoobnovi, môže začať brániť voľnému pohybu a spôsobiť zhoršenie funkčnosti kĺbu.

Liečenie

V súčastnosti nedokážeme chrupavku vyliečiť či nahradiť. Poškodenie chrupaviek je možné liečiť len relatívne. Princípom liečby je spomaľovanie resp. pozastavovanie degeneratívneho procesu-artrózy. Najnovšie výskumy umožňujú kultiváciu chrupavky čiže rozmnoženie chrupavkových buniek odobratých z vlastnej chrupavky z kolena . Do praxe sa však tieto metódy ešte nedostali. Častejšie sa používa mozaiková plastika, čo znamená presun zdravej časti na poškodenú časť. Lenže takáto metóda je účinná len v niektorých prípadoch.

 

 

You can leave a response, or trackback from your own site.

2 Responses to “Chrupavka”

 1. susi napsal:

  Dobry vecer,
  cca pred 2 rokmi som bola na vysokohorskej turistike – dost narocnej, dva dni po sebe. Nikdy pred tym ma viacej neboleli kolena ako po tom. Predovsetkym ako su upony a dole slacha na kolene. Nasledne som bola na rezonancii kde mi oznamili, ze mam znicenie chrupavky 2 stupna. Pred tym som samozrejme, ze lyzovala, korculovala, robila dost inych sportov, no nikdy ma kolena neboleli. Chcela by somsa spytat, ci mozem v prvom rade dalej sportovat, tato diagnoza ma tak trosku sokuje. Vzdy ked vstavam tak mi pukne dost silno v oboch kolenach, mam len 30 rokov a nechce sa mi verit, aby som si tou turistikou tak velmi ublizila. Velakrat ma aj v pokoji pobolievaju obe kolena. Da sa nejako zmiernit toto poskodenie kolien? Uple vyliecit predpokladam ze asi nie. Dakujem, s pozdravom Zuzana

  • admin napsal:

   Dobrý deň,
   no viete, druhý stupeň pri ničení chrupky je už celkom vážny… Určite sa to nestalo tým že ste 2 dni po sebe šli na náročnu turistiku- to sa deje dlhodobo. Väčšinou zvyknú ortopédi predpísat tabletky na vyživovanie, ale ten vám chrupku nevráti, len spomalý Ďalšie poškodzovanie… v 3 stupni je už bolesť tak silná že treba klb vymeniť. Takže vám odporučam si predpísat nejaký ten doplnok a dobre si rozmysliet či športovat často a jak náročné športy vykonávať.

Leave a Reply